تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

بلوع و بحران عاطفی در نوجوانان

  بلوغ و بحران عاطفى درنو جوانان

  واحد خانواده-

  بلوغ و بحران عاطفى مهم ترین تحول دوران بلوغ بعد از ظهور صفات ثانویه جنسى، تحولات عمیق عاطفى است. مسئله مهم، یافتن "خود" است. نوجوان با در نظر گرفتن تجربیات گذشته و قبول تحولات بلوغ مى خواهد هویت خویش را از نوبازسازى كند.

  مخالفت و ستیز نوجوانان با والدین خود و عصیان آنان در برابر ارزش ها و معیارهای خانواده ، زیر سئوال بردن هویت دیگران براى تثبیت هویت خود ، و جدا نمودن خویش از سایرین است .

  این بحران باعث شده است كه طوفانى در درون نوجوانی ایجاد شود و با انواع تردیدها،سردرگمى ها روبه رو گردد. عواطف او ثابت نیست، زود خوشحال مى شود و به سرعت در غم و اندوه فرو مى رود. همین تغییر حالات او را خسته و رنجور مى كند و به واكنش تند و ناسازگارى سوق مى دهد.

  براى عبور از این بحران، نوجوانان ،  والدین آن ها وظایفى دارند. وظیفه والدین كمك به نوجوانان و راهنمایى آنان از طریق ارائه اطلاعات صحیح و جامع درباره تحولات دوره بلوغ است .هرگونه سهل انگارى مى تواند نوجوانان را به اطلاعات ناقص و نادرست سوق داده و در نهایت آن ها را با مشكلات جسمى و روانى مواجه كند .

  یكى از روان شناسان به نام دبس، عقیده دارد كه مادر باید دختر خود را از عادت ماهانگى مطلع سازد. و پدر به پسر خود این آگاهی را بدهد که نوجوان پسر باید بداند گاهى در خواب حالتى خاص به وى دست مى دهد و هم زمان با آن، منى از او خارج مى گردد و معمولاً بلافاصله بیدار مى شود. او نباید از این واقعه نگران باشد.

  این قوى ترین میل غریزى است كه خداوند متعال در نهاد انسان قرار داده است تا پشتوانه بقاى نسل و نویدى براى پدر شدن باشد. این حالت را كه احتلام مى گویند، براى جوان وظیفه اى را ایجاب مى كند كه همان غسل جنابت است كه احكام آن در رساله هاى عملیه آمده است. شدت این میل در پسران بیشتر از دختران است. از این رو آسیب پذیرى آن ها نیز بیشتر است .

  اگر این میل در نوجوانى به هیجان آید، عواقب شومى به دنبال دارد. مؤثرترین روش براى كنترل و مهار غریزه جنسى، پرورش و تقویت روحیه دینى و پس از آن، اجتناب از نگاه شهوت آمیز واسباب تحریك كننده مانند: فیلم و عكس هاى مبتذل و پرهیز از دوستان فاسد و روى آوردن به سرگرمى هاى سالم است .

  البته به همان اندازه كه در این دوره، جوان در معرض هجوم وسوسه هاى شیطانى و  طوفان غریزه جنسى قرار مى گیرد و با مشكلات جدى روبه رو مى شود، پاك ماندن جوان در این

  مرحله و ایستادگى در برابر تمایلات درونى، ارزش مند و قابل تقدیر است.

  رسول خدا ص مى فرماید: « انّ اللّه تعالى یباهى بالشّابّ العابد الملائكة »

   خداى تعالى به وجود جوان پرهیزكار بر فرشتگان مباهات مى كند.

  همچنین پیامبر آکرم می فرمایند، خداوند به فرشتگان می گوید : انظروا الى عبدى ترك شهوته من أجلى

  اى فرشتگان به بنده جوان من بنگرید كه شهوت هاى جوانى خود را براى من رها كرده است

  در روایتى دیگر، آن حضرت فرمود: خداى تعالى مى فرماید: اى جوانى كه شهوت هاى خود را در

  راه من ترك گفته و جوانى ات را در این راه از دست داده اى، تو در پیشگاه من همانند بعضى از فرشتگانم مى باشى.

  در جوانى پاك بودن شیوه پیغمبرى است          ورنه هر گبرى به پیرى مى شود پرهیزگار


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : براى ,نوجوانان ,بلوغ ,جوانى ,بحران ,فرشتگان ,بحران عاطفى ,
  بلوع و بحران عاطفی در نوجوانان

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر